Pylista forma wapna nawozowego

12.08.2021

Wapnowanie gleb to jeden z podstawowych, lecz często pomijanych zabiegów agrotechnicznych, które znacząco wpływa na właściwości fizyczne i chemiczne gleby. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę wybierając wapno nawozowe.

Reaktywność, czyli aktywność chemiczna wapna
Parametrem, który decyduje o szybkości wejścia w reakcję chemiczną wapna z substancjami chemicznymi gleby jest reaktywność. To waśnie na nią powinniśmy zwrócić uwagę wybierając odpowiednie wapno. Zależy ona od jakości, czyli ilości węglanu wapnia (CaO) znajdującego się w nawozie, stopnia zmielenia, czyli powierzchni ziaren, które stykają się z roztworem glebowym, wilgotności gleby oraz odpowiedniego wymieszania z glebą. Wysoka jakość plus pylista forma sprawia, że reaktywność wapna nawozowego Gruntcal® wynosi 100%. Wszystko przez dużą powierzchnię styku ze związkami chemicznymi roztworu glebowego, która pozwala szybko wejść w reakcję chemiczną i zapoczątkować proces odkwaszania gleby.

Pylista forma wapna nawozowego
Przy uwzględnieniu zmian klimatycznych i coraz częściej występujących w Polsce suszach, pylista forma wapna jest niezwykle ważna. Dlaczego? Ponieważ zbrylone formy wapna nawozowego bardzo trudno reagują chemicznie, a ich powierzchnia styku z roztworem glebowym jest bardzo mała. Gdy dodamy do tego suszę w okresie wysiewu możemy mieć pewność, że większość nawozu przeleży w glebie do roku następnego, a my nie uzyskamy zamierzonego efektu wapnowania gleby. Wapno pyliste wymaga dokładnego pokrycia powierzchni gleby, służy do tego specjalistyczny sprzęt ograniczający unoszenie się cząsteczek wapna z prądami powietrza. Usługi tego rodzaju już od wielu lat bardzo solidnie wykonują rolnicy-przedsiębiorcy związani z Kopalnią Wapienia „Czatkowice”. Efekty ich pracy możemy oglądać na wielu małopolskich, śląskich i podkarpackich polach. Najlepszym terminem do wykonania zabiegu wapnowania gleby jest okres pożniwny. Ściernisko wraz z dobrze rozdrobnioną słomą doskonale nadaje się na wykonanie tego zabiegu. Wapno nawozowe uaktywni bakterie glebowe odpowiedzialne za asymilację azotu atmosferycznego     i poprawi rozkład słomy, a kolejne uprawki dobrze wymieszają nawóz z glebą.
Pamiętaj!
większy stopień rozdrobnienia = wyższa reaktywność = szybsze działanie odkwaszające
Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej na temat naszego wapna nawozowego Gruntcal® – zapraszamy na stronę.
 
Dowiedz się więcej