Wapnowanie – lepsza gleba, większe plony – podsumowanie szkolenia online

25.06.2021
22 czerwca br. odbyło się bezpłatne szkolenie on-line dla rolników Wapnowanie – lepsza gleba, większe plony, które zorganizowaliśmy wraz z Małopolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Karniowicach i Stowarzyszeniem Producentów i Doradców Rolnictwa w Brzesku. Wirtualna forma szkolenia spotkała się z dużym zainteresowaniem. W spotkaniu wzięło udział ponad 130 uczestników.
Pierwszy z prelegentów, Pan Andrzej Gmiąt, Kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Brzesku, rozpoczął swój wykład od zachodzących zmian klimatycznych, których skutki bardzo dotkliwie odczuwamy. - Rosną stężenia gazów szklarniowych w atmosferze, a co za tym idzie rośnie temperatura globalna, która niesie za sobą zdecydowanie ujemny wpływ na produkcję rolniczą. Możemy być pewni, że coraz częściej będzie zauważalny wzrost deficytu wody w glebie. Największym zagrożeniem dla upraw stała się susza, dlatego obowiązkiem, każdego rolnika jest zatrzymanie możliwie największej ilości wody w glebie – przekonywał. 
Druga część wykładu dotyczyła omówienia poszczególnych systemów rozwoju rolnictwa w Europie. Rolnicy chcąc prowadzić swoje gospodarstwa zgodnie z obowiązującym Europejskim Zielonym Ładem, powinni prowadzić działania oparte o zrównoważony rozwój kierując się przede wszystkim ekologią na każdym etapie działalności.

Wystąpił również prof. Stanisław Pietr z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, którego wykład dotyczył regularnego wapnowania, jako sposobu na budowę próchnicy i zachowanie żyzności gleb. Kolejno omówił przyczyny oraz skutki zakwaszania gleb, a także zalety regularnego wapnowania. Podczas wykładu Stanisław Pietr, który prócz pracy naukowej prowadzi również swoje własne gospodarstwo rolne, dokładnie omówił zalety wapnowania na słomę, tłumacząc przy tym poszczególne etapy rozkładu reszek pożniwnych w glebie. Uczestnicy spotkania poznali pozytywne skutki wapnowania rozdrobionej słomy i dowiedzieli się jak poprawnie przeprowadzić taki zabieg.

Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją dot. wapna nawozowego Gruntcal, która została przedstawiona na szkoleniu.
Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej na temat naszego wapna nawozowego Gruntcal – zapraszamy na stronę.
Dowiedz się więcej

Wapnowanie

Partnerzy medialni

   agroFakt    Logo Agroprofil Logo teraz pole