Nietoperzowe święto w Jerzmanowicach

14.09.2021
Zobacz fotoreportaż z 4.Festiwalu Nietoperzy, który odbył się w dniach 10-11 września br. w Jerzmanowicach.

Nietoperzowe święto rozpoczęła konferencja naukowa, której głównym tematem była ochrona jaskiń. Uczestnicy zwiedzili również Jaskinię Nietoperzową oraz Jaskinię Zygmunta w Jerzmanowicach.

Zwiedzanie lokalnych jaskiń, nauka wspinaczki skałkowej i zjazd tyrolką, to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez organizatorów na drugi dzień festiwalu. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się gra terenowa, w której wielbiciele jurajskich szlaków rywalizowali o Puchar Prezesa Zarządu Kopalni Wapienia „Czatkowice”. Do udziału zgłosiło się rekordowo aż 17 drużyn, w czterech różnych kategoriach. To było duże wyzwanie: czołgać się po jaskiniach, przeskakiwać przez rwące potoki, uważać, żeby nie natknąć się na spadające odłamki skał i zameldować się na wszystkich punktach trasy - mówi komandor gry terenowej Piotr Pacholarz, prezes Małopolskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Krakowie. Uczestnicy festiwalu mogli odwiedzić stoiska tematyczne, m.in..: ceramiczne, kulinarne, animacyjne, edukacyjne, historyczne, geologiczne, speleologiczne oraz z minerałami.

Na wszystkich uczestników festiwalu czekały gry i zabawy oraz zwiedzanie ścieżki geologicznej prezentującej skarby występujące na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Odbył się również konkurs sztuki użytkowej z motywem nietoperza, a Panie z Koła Gospodyń serwowały specjały kuchni lokalnej i przeprowadziły konkurs kulinarny na najpyszniejsze ciasto nietoperzowe.

To już czwarta edycja wydarzenia, które na stałe wpisało się w kalendarz ekologicznych wydarzeń, w których uczestniczy nasza spółka.

Organizatorami wydarzenia byli: Stowarzyszenie Ekoturystyki „Ostaniec”, Lokalna Grupa Działania „Jurajska Kraina”, Stowarzyszenie „Ceramika bez Granic”, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego oraz Gmina Jerzmanowice-Przeginia.